ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Статті, поради, ділимося досвідом...

Модератори: Co-pilot, Valentin, igor1965

Відповісти
DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

На одному з закордонних форумів любителів відпочинку кемперами http://www.camperteam.pl/ дуже давно було написано невеличку інструкцію для початківців. Інструкція актуальна і досі. Спробую її перекласти і трохи доповнити. Автор інструкції, та і я також не ставив собі на меті написати технічну документацію, і він просив, і я прошу зрозуміти що деякі речі є досить банальними і викличуть лише посмішку у досвідчених людей. Але згадайте себе, коли вперше зіткнулись з таким видом відпочинку, наскільки б корисним був би такий опис в той час персонально для Вас.

Я зроблю кілька пророжніх повідомлень, щоб відразу зарезервувати місця під усі розділи і можна було сміливо мені казати де я помилився (особливо технічні моменти якщо перекласти можу щось не так чи описати)

Заодно в перше повідомлення додам по мірі створення і посилання по розділах.
------------------------------------------------
1. Газ. Загальні питання
2. Газова плита
3. Холодильник
4. Обігрів (трума)
5. Вода в кемпері і каравані
6. Туалет
7. Бойлер
8. 12 вольт в кемпері або каравані
9. 220 вольт
10. Маркіза
11. Палатка до каравану
12. Вирушаємо в дорогу
13. Підготовка до зими і морозів
14. Інше необхідне обладнання
------------------------------------------------
1. Газ у кемпері чи каравані
Також стаття по газу доступна тут:
http://camping.in.ua/2020/02/17/abc-karavaniv-i-kemperiv-chastyna-1-gaz/

Газова суміш пропан-бутан, або і лише пропан, особливо в зимовий період є ​​основним джерелом опалення житлової зони кемпера, нагрівання води у ванній кімнаті та кухні, приготування їжі на газовій плиті.

Зазвичай кемпер оснащений одним або двома сталевими балонами, місткістю 11 кг газу. У старіших моделях можна знайти балони, розраховані для 5 кг газу. Але чому їх називають балони на 27 або на 12 літрів? Справа в тому, що допустиме заповнення балону – 80%. Густину пропан-бутану прийнято рахувати як 0,528, тобто 1 літр газу – 0,528 кг. Балон зазвичай має маркування на дозволене заповнення не чисто 11, а трохи більше, мій наприклад 11.2 кг, тобто це 21,21 літра, що становить 79% балону. Тому для точної і безпечної заправки балонів шукайте маркуваня балону. На них завжди вказано допустиму масу повного балону і масу порожнього, значить, треба мати з собою перевірені ваги. І для того щоб взнати, скільки безпечно газу можна заправляти, перед заправкою, просто зважуйте балон, дивіться скільки залишилось до дозволеної повної маси. Діліть на 0,528 – це і буде та кількість літрів яку можна спокійно запускати на заправці.

Крім того, скільки заправляти, важливо і те, в якій країні Ви це плануєте робити. Найкраще мати з собою перехідники для заправки звичайним газовим пістолетом на автомобільних АЗС, тоді в більшості країн Європи проблем з заправкою не виникне.

Приклад перехідника:
Зображення
Але є і виключення. Наприклад, в Іспанії, Вам прийдеться купити балон на місцевій АЗС, щоб його обмінювати на повний, коли він закінчиться, тому при подорожах в інші країни старайтесь заздалегідь вивчити як заправляти газ, або мати два повних балони (влітку без обігріву цього газу вистачить надовго).

Останнім часом використовуються легкі композитні газові балони. Вони характеризуються тим, що вони набагато легші, ніж сталеві і ще вони прозорі, це дозволяє контролювати рівень газу в них навіть візуально.

З тим як отримати газ і заправити розібрались. Далі його використання. З заводу в каравані (та і кемпері) обладнання, яке працює від газу вимагає постійного конкретного тиску в системі. Зазвичай це обладнання вимагає або 30mb або 50 mb. Газовий балон ніяк не регулює тиск газу на виході. Для цього призначені редуктори. Відповідно при покупці якогось газового обладнання в караван чи кемпер, яке має працювати в цій же газовій мережі треба слідкувати щоб обладнання працювало на тому ж тиску.

Редуктори бувають різними. Найпростіший – нерегульований редуктор на певний тиск. Відкрили балон, до якого прикріплено редуктор і редуктор просто дає на виході потрібний тиск. От приклад такого редуктора:
Зображення
Крім того, що такий редуктор вимагає вручну переключати газ з одного балона на інший, його використання є небезпечним в дорозі під час руху, а у деяких країнах забороненим, бо у випадку ДТП чи інших надзвичайних ситуацій ми маємо відкритий балон і можливий витік газу. Але прогрес не стоїть на місці. Існують інші типи редукторів. Для того, щоб безпечно можна було використовувати газ в дорозі, існують редуктори з системою SecuMotion, яка перекриє подачу газу у випадку ДТП чи просто сильного удару. Але на наших дорогах, помічено що ця система може просто на ямах перекривати газ. Тому така система актуальна за умови поїздок нормальними дорогами, без ям. От приблизно як виглядає редуктор такого типу:
Зображення

Доповненням до системи SecuMotion, є система DuoComfort, яка автоматично переключає подачу газу на інший балон, якщо газ закінчується в основному, що є реально потрібним в зимовий період, якщо вночі закінчиться газ, щоб не перестав працювати обігрів поки Ви спите.
Зображення
Якщо немає SecuMotion існує також автоматичне перемикання між балонами, називається в такому випадку DuoControl.
Зображення
З балонів газ подали, пройшли через редуктори а далі по системі газ доходить до вимикачів газу. На кожен прилад в газовій системі є свій вимикач. Виглядає система вимикачів ось так:
Зображення
Рекомендація – завжди закривайте доступ газу до тих пристроїв, якими не користуєтесь.

І ще одне - різьба на газових з'єднаннях протилежна звичайно прийнятій нам - не права а ліва. Накручувати редуктор чи шланг треба проти годинникової стрілки.
Востаннє редагувалось Вів лютого 18, 2020 15:11 користувачем DRB, всього редагувалось 13 разів.


DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

2. Газова плита


http://camping.in.ua/2020/02/18/abc-kar ... ova-plyta/

Газова плита в караванах і кемперах зазвичай має дві або три комфорки. Деколи вона може бути інтегрована разом з умивальником. От наприклад:
Зображення
В користуванні – простий пристрій, але чому про неї згадую? Причина – в її особливості, яка виникла задля безпеки. Для того щоб запалити газ необхідно не просто повернути ручку, а повернути, і натиснути її. Лише тоді запалювати і не відпускати ручку (тримати натиснутою) кілька секунд, інакше вогонь погасне. Пов’язано це з тим, що в плиті встановлено газконтроль, так звану термопару. Якщо полум’я погасне то припиниться подача газу. І, відповідно щоб запалити, необхідно щоб вогонь нагрів термопару і тоді після відпускання ручки вогонь буде горіти.
Деякі плити можуть бути обладнані п’єзоелектричним підпалом, але в основному треба користуватись запальничкою або сірниками.



3. Холодильник


http://camping.in.ua/2020/02/18/abc-kar ... olodylnyk/

Як же подорожувати і без холодильника? В кемперах і караванах холодильники завжди встановлені абсорбційні холодильники. Вони працюють від електрики як 220 змінного струму, тобто можна підключитись на кемпінгу де є 220 вольт, працюють також від газу. Робота холодильника від газу – ідеально підходить для автономної стоянки, або навіть якщо Ви просто залишили причіп чи кемпер і пішли гуляти по місту. Також холодильник працювати може і від 12 вольт. Але цей режим використовувати можна зазвичай лише в кемпері, в дорозі, інакше холодильник дуже швидко розрядить акумулятор, що є досить неприємним. В кемперах зазвичай взагалі від 12 вольт увімкнути не вийде, якщо не заведено двигун.

Панелі керування холодильником відрізняються. Завжди вимикайте той режим, який не використовуєте. У деяких холодильниках вмикання 220 вольт чи 12 вольт має свої окремі кнопки (на двох нижніх малюнках це кнопки 1 і 2. І при роботі від електрики регулювання потужності охолодження регулюється коліщатком 3. Для роботи на газу не забувайте увімкнути подачу газу на холодильник (як виглядають вимикачі газу описано в першому розділі.)
Зображення
Зображення
В залежності від виробника і року випуску, запуск холодильника реалізований може бути двома типами:
1. Ручний (Ручка вмикання газу і кнопка п’єзоелементу). Цей тип показаний на малюнках вище, ручка – 4 і кнопка 5.
2. Автоматичний. Тут є два підвиди які зустрічав:
- один перемикач між електрикою 12 або 220 або газ. Перемкнули на газ і холодильник сам пробує запуститись від газу (будете чути клацання, яке припиниться якщо він запустився)
- Вимикачі електрики окремо, газ вмикання окремо. Вимикаємо електрику, натискаємо кнопку вмикання газу (вона теж зазвичай справа) і холодильник буде пробувати запуститись сам, чути клацання, також ще може бути моргання зеленим самої кнопки або додаткового індикатора. Коли моргання припиниться, значить холодильник запустився від газу.

З автоматичним все зрозуміло, кілька слів про ручний запуск. В усіх холодильниках з ручним запуском є віконце контролю. Зазвичай знаходиться десь тут, як на малюнку.
Зображення
Як же проходить запуск? Для початку просто натисніть кілька разів кнопку п’єзи, і мусите дивитись на віконце так, щоб бачити іскру. Побачили? Тепер повертаємо ручку регулювання газу на холодильник (на малюнках вище номер 4), натискаємо її і клацаємо п’єзою, кілька разів щоб у віконці загорівся газ. Якщо ручку натиснули, іскру під час наитискання п'єзи бачите, але газ не загорається, тоді після кількох неуспішних спроб зробіть перерву і спробуйте після паузи, щоб не отримати різкого хлопка газу, який тільки що запустили натисненням регулятора. Якщо ж дуже довго нічого не виходить, Вам потрібно робити перевірку і профілактику. Тому перед кожним далеким виїздом спробуйте, чи працює холодильник. Якщо все працює, то у віконечку Ви побачите як загорівся газ, не відпускайте поки регулятор, потримайте кілька секунд, і у випадку, коли все добре після відпускання побачите як загорілось яскраве жовте полум’я.
Відео:
phpBB [video]
Що ще треба знати про холодильник?

Перше – холодильник для нормальної роботи має стояти як можна більш рівно горизонтально, тому завжди вирівнюйте кемпер чи караван по рівню. Просто нерівне встановлення холлодильника може привести до того, що він взагалі не буде охолоджуватись.

Для того, щоб вирівняти кемпер на невеликих перепадах висоти зазвичай достатньо пари підкатів.
Зображення
Їх підкладають під ті колеса, які треба підняти (праві чи ліві, перед чи зад), деколи достатньо і одного підкату:
Зображення
Ну і звісно, для вирівнювання треба мати з собою рівень. Для того щоб вирівняти караван існує простий невеличкий рівень, дехто його стаціонарно чіпляє на дишло.
Зображення
Можна також скористатись простим способом – наповнити пляшку водою, якщо вона не котиться вперед, назад, вправо чи вліво – Ваш будиночок стоїть майже рівно. Звісно що і спати на рівно встановленом ліжку набагато комфортніше.

Друге – позаду холодильника є дві решітки назовні стіни. Задумано так, щоб нижньою повітря заходило, а гаряче повітря виходило верхньою решіткою:
Зображення

Тому завжди старайтесь цією стінкою стояти так, щоб на неї попадало найменше сонця. При дуже високих температурах варто додати модифікацію до штатного холодильника. Зазвичай це роблять всі, хто подорожують літом. Просто до верхньої решітки доставляються 2-3 вентилятори. Обов’язково з вимикачем, щоб не заважали спати вночі. А ще краще з використанням терморегулятора, термореле, наприклад такого типу:
Зображення
Зараз вже за кордоном продаються відразу комплекти, готові налаштовані з регуляторами. Ціни космос. Звісно можна купити і такий варіант:
Зображення

Але для того щоб зробити самому, достатньо потратити невеликі кошти, купити кілька вентиляторів, закріпити їх на решітку і подати 12 вольт. Кожен вирішує сам. Можна і роз’єми додати щоб легко знімати за необхідності. Вентилятори ставляться на верхню решітку на ВИДУВ гарячого повітря зсередини назовні:
Зображення
Навіщо терморегулятор? Як пояснює людина яка знається на цій справі, Deffi, є ефективна температура системи (між 53 і 55 градусів) нижче якої холодильник також працює менш ефективно. Я в себе не міряв температуру радіатора (це було б більш точно), бо не хотілось розбирати щоб закріпити датчик, я міряв температуру поза холодильником, і вибрав найбільш оптимальну при досягненні якої вентилятори вмикались, і якщо температура падала на градус, вентилятори вимикались (терморегулятор вище дозволяє ці параметри вибрати за допомогою кнопок).
Ще один вид терморегулятора запропонував Deffi от у цій темі:

viewtopic.php?f=82&t=470

В результаті було поставлено Suzumar-ом так:
Зображення

Зображення
Що стосується обслуговування холодильника, так як і всього газового обладнання. Перед сезоном бажано зробити огляд пальників, входів повітря. Павутиння, пилюка і т.д. може значно зменшити ефективність роботи холодильника, а то й взагалі не дасть його запустити і можна залишитись на березі моря без холодного пива. Тому перед сезоном знайдіть час на ці процедури.


4. Газовий обігрів


http://camping.in.ua/2020/02/19/abc-kar ... j-obigriv/

В кемперах і караванах для обігріву використовується газова пічка trumatic (зазвичай її називають просто – трума), тепле повітря від якої з допомогою системи роздувки розподіляється по всіх зонах. Обігрівач можете побачити на малюнку
Зображення
За пічкою знаходиться вентилятор, від якого виведено пульт керування роздувкою недалеко від пічки:
Зображення

Вимикач може мати лише колесо регулювання обертів, але на малюнку крім керування власне обертами ще видно перемикач режимів між режимами вимкнутим, увімкнутим і позицією «А» - автомат. Тоді вмикання/вимиканя відбувається в залежності від температури навколо вимикача.

Для запуску обігрівача (створення іскри) використовується або ручна п’єза, або на батарейках, але може використовуватись і живлення системи 12 вольт каравана або кемпера.
Перед запуском обігрівача, перевірте чи відкрито подачу газу (дивіться кінецьчастини 1, щоб побачити як виглядають перемикачі).
Для пічки, яка на малюнку вище, використовується ручна п’єза, спочатку шукаємо контрольне віконечко.
Зображення
Далі дивимось у нього, і натискаємо кнопку п’єзи кілька разів, мусимо побачити іскру у віконечку. Далі повертаємо регулятор газу в потрібне положення, натискаємо його вниз (захист від затухання і випадкового повороту), тримаємо і запускаємо кнопкуою п’єзи іскру. Якщо за 3-4 рази іскра була, але вогонь не загорівся, відпускаємо ручку регулювання газу і чекаємо 10-20 секунд перед наступною спробою. Чому? Тому що при натисканні в камеру зайшов газ, якщо ми додатково ще запустимо газу, може відбутись невеликий вибух. Скажу вам, справді виглядає неприємно. Наслідків серйозних не буде, але УВАГА!!!! Якщо Ви все ж отримали такий вибух, і Вам здається що все добре, нічого не сталось, то це не так. В 99% з даху вилітає в невідомому напрямку грибок, який закриває димохід пічки.
Зображення
Цей грибок не дешевий, тому рекомендую відразу вийти, пошукати його і вкрутити на місце.
Якщо ж все відбулось по плану, то в віконечку Ви побачите полум’я. Не відпускайте натиснутий регулятор, зачекайте кілька секунд. Коли відпустите, полум’я має стати більшим і почуєте легкий, ледве чутний гул. Пічка запрацювала.
Труми, в яких автоматичне запалювання мають лише регулятор подачі газу, все те ж саме, тільки може не бути віконечка контролю (тоді є діод-індикатор) і нема другої кнопки. Тут також дотримуйтесь принципу, якщо почули візуально кілька разів іскру, але пічка не запустилась – робіть паузу.
Якщо користуєтесь пічкою в режимах обігріву 4 чи вище, рекомендовано вмикати роздувку, щоб пічка і навколишній простір не нагрівались занадто сильно, і не отримати опіків при випадковому дотику.
Перед виїздом в холодну пору, обов’язково перевірте, чи запускається пічка, чи не горить вогонь яскраво жовтим полум’ям замість синього. Можливо прийшов час провести профілактику.
По витраті газу. Чітких цифр нема, але для орієнтиру по характеристиках – на максимальному повороті регулятора витрата газу повинна бути близко 280 г на годину, при мінімальному біля 30 мл. Тобто повного балону має вистачити орієнтовно на 40 годин безперервної роботи на максимумі. Але в реальності ми використовуємо газ крім пічки ще й для їжі, для бойлера, і для холодильника. Вважайте на це.
Востаннє редагувалось Сер лютого 19, 2020 18:18 користувачем DRB, всього редагувалось 16 разів.
DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

5. Вода в кемпері і каравані
6. Туалет
7. Бойлер
DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

10. Маркіза
11. Палатка до каравану
DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

12. Вирушаємо в дорогу
13. Підготовка до зими і морозів
DRB
Повідомлень: 1158
З нами з: Чет вересня 08, 2016 13:52
Ім'я: Роман
Техніка: Renault Trafic, шукаю кемпер
Країна, місто: Київ
Skype: romanden
Дякував (ла): 100 разів
Подякували: 237 разів
Контактна інформація:

ABC караванів і кемперів. Основні питання експлуатації

Повідомлення DRB »

14. Інше необхідне обладнання

Спробую знайти час домалювати все інше
Відповісти

Повернутись до “Поради досвідчених”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей